חציית האטלנטי 2019 – יומן מסע

שמחים לשתף אתכם ביומן המסע שנכתב ע"י איש צוות חציית האטלנטי אלי ישראלי ובהשראת הצוות בהובלת יפתח בן דוד. היומן מתאר בצורה מרתקת, מרגשת ומשעשעת את קורות המסע המאתגר והמופלא שעברו לאורך 3,200 מייל מטנריף באיים הקנריים לגוודלופ בקריביים – הנאה מובטחת!

הדיווח (מרגע היציאה ועד להגעה)  נערך מתוך העדכונים שעשה הצוות באפליקצית forecast.predictwind.com שאפשרה לנו לעקוב בכל רגע אחר המיקום ותנאי הים המשתנים.

 

יום חמישי 7 בנובמבר 2019

הנה זה מתחיל…

מרינת Radazul סנטה קרוז דה טנריף, האיים הקנריים.

היום בצהרים עלינו על הסירה, החלפנו את הצוות של יוני. השאירו לנו סירה נקיה ומסודרת, מתארגנים ליציאה.

 

יום שישי 8 בנובמבר 2019

יצאנו בשעה טובה ממרינת Radazul

לאחר התארגנות קצרה עם 5 אנשי צוות יצאנו לאוקיינוס הגדול.
בתכנית שלנו להפליג היום לאי La Gomera ולסיים התארגנות והכנות שם.
רוח טובה וגלים נאים של 2 מטר פלוס.

העלינו מפרשים ואחרי זמן קצר קיבלנו הקדמה לסקוול (סערת אוקיינוס מקומית) בהתראה קצרה עלתה הרוח וגשמון קטן הזכיר לנו שיכול להיות גם רטוב.

במשך כמה שעות טובות הראה לנו הים את כוחו עם רוחות חזקות עד 35 קשר וגלים גבוהים שנראים כמו הרים שרודפים אחרינו.
הפלגנו עם חלוץ מאד מצומצם בלבד, נראה כמו מטפחת קטנה ובכל זאת צברנו מהירות של 8-9 קשר.
חוויה ראשונה וקדימון להמשך.

 

יום שבת 9 בנובמבר 2019

אחרי יום מייגע עגינה ב la gomera

אתמול התחלנו ברוח ערה גבית, טובה לשייט ויצאנו מסנטה קרוז.

בדרך הרוח עלתה מאד עד 42 קשר ושינתה כיוון לרוח צד. היה אתגרי להכנס בלילה למרינה ולהקשר לרציף.
היום שבת, קימה מאוחרת והמשך התארגנות.

 

יום ראשון 10 בנובמבר 2019

יצאנו, יצאנו, יצאנו!

אחרי הכנות מרובות, בדיקת מערכות, הצטיידות בדלק, מים ואוכל לתקופה ארוכה, יצאנו לדרך.
תדרוכים טרם יציאה, משמרות, עמדות, כללי התנהגות, תרגולים, אנחנו מוכנים!!!
Atlantic here we come.

חצי יום עבר והכל דבש, יציאה טובה מאד וחלקה, הרוח בינתיים טובה והים איתנו.

הערב ירד והירח זרח, הסירה מפליגה יפה מאד והצוות מרוצה. סה״כ הגלים לא כל כך מורגשים למרות שהם כ 3 מטר אך רצים אחרינו.
מדי פעם בפעם יש גל שובב לא ממושמע שמטלטל את הסירה טלטלה רצינית. באחת הטלטלות נפתח ארון המזון וצנצנת מיץ העגבניות שטפה את הריצפה, חבל מאד על המיץ שיחסר לנו בהמשך.
ירח כמעט מלא מאיר את דרכנו והשמים זרועים כוכבים.
יש רשימת שמירה ללילה ומתחילים…

 

יום שני 11 בנובמבר 2019

משמרת לילה ראשונה ובעיות עם הדינגי על הבוקר

השעה 23:50, השעון המעורר מצלצל, קמים למשמרת לילה. כל הזמן זוג אנשים ערים בלילה כאשר אחד מחזיק הגה והשני ממלא לוגבוק צופה סביב ומשמש כגיבוי.
הרוח נושבת בעוז ומגיעה ליותר מ 30 קשרים, הים גבוה ולעיתים מקבלים שטיפה קלה של מי ים לפנים. לא נורא.
הסקיפר שומר עלינו שנפליג בכיוון הנכון עם אופטימיזציה של מערך המפרשים.
גלים עולים, גלים יורדים והנה מחצית המשמרת עוברת.

אחרי לילה די קשוח אבל יציב גבוה יש לנו ארוע של דינגי. הדינגי היתה קשורה נמוך ועם גלים גבוהים וטלטולים חזקים היא התחילה לגרוף מים והמשקל הגדול הוריד אותה עוד יותר נמוך.

פחדנו שהדינגי יאט את הסירה ושהמשקל הכבד ינתק אותה. יפתח ומנחם עשו פעולה הרואית והצליחו לרוקן את הדינגי ממים ולקשור אותה גבוה יותר תוך כדי שהרייל נשבר. סוף טוב הכל טוב.

 

מהירות השיא שהשיגה הסירה היום היתה 16 קשר במהירות רוח של כ 28 קשר.
כל הזמן שומרים על זוית רוח 150 כדי להיות ברוח גבית קבועה.
רצים עם חלוץ וראשי מצומצמים ורוח מג׳עג׳עת.
כל זה קרה במשמרת של ליה שרוצה להיות צב ים…

יש לנו כ 850 מיילים עד כף ורדה והלילה גמענו 190 מיילים, הסירה רצה.

היום ירדה קצת הרוח לסביבות 20 קשר. הרבה יותר סימפטי, הים נרגע ויציב ולמרות הגלים הגבוהים הם יותר מסודרים ונעים לשוט.

נכנסנו לנוהל לילה ומשמרת ראשונה בהגה. שיהיה לנו לילה טוב.

 

יום שלישי 12 בנובמבר 2019

בוקר טוב יום 3 ?

הבוקר התעוררנו ליום חדש עם שמש זורחת וקצת מעונן. נראה לי שיהיה יום טוב. הים יותר גרוע, כנראה שמכונת הכביסה נרגעה, גם אנחנו יותר רגועים.

כל מה שיכול היה להשבר נשבר כבר, הכוונה לפרודטקטים שלא היו משופצרים. היום ראינו במרחק סירת מפרש אחת עם ספיניקר אדום במרחק 6 מייל מאיתנו,

כנראה גם היא לכיוון כף וורדה. מדהים לשוט כאן בבדידות מזהירה ולראות רק מים ושמים וצוות מופלא

ערב יורד על כוחותינו, היום היה מאד נעים, הגוף והנפש התרגלו לנדנדה בפארק המים הענק הזה. צוות מטבח מפנק אותנו בלחם אפוי, קציצות מטוגנות ומרקים מזינים, שפים לעניין.
בתדריך היומי הכריז הקפטן ״רק המעז מצליח״, וזה המוטו שלנו. כעת הרוח טובה, שומרים על רוח גבית מקסימלית בלי לגרום למהפך בלתי מבוקר. נראה לנו שגם הגלים התרסנו ולמרות גובהם הרב כ 4 מטרים, מהלכם סדור.

מדהים לראות גל ענק בירכתיים רודף אחרי הסירה עובר מתחתיה ומגיח בחרטום כשחוסם את האופק, וחוזר חלילה. לילה טוב לכולם

 

יום רביעי 13 בנובמבר 2019

קמים ממיטת טלטולים בעיניים טרוטות, מחליפים משמרת, לובשים 4 שכבות בצל כי קר ברוח החזקה ליד ההגה ולובשים חגורת הצלה עם ריתמה קשורה לסירה ושיפצור של מכשיר ״אמ או בי״ אישי שבמקרה ונופלים לים הוא מסמן אלקטרונית את מקום הנפילה המדויק. בטיחות מעל לכל. במשמרת לילה מדמיינים ששומעים קולות של ציפורים מאד רחוקות ואולי אלו חריקות של הסירה? אוי אך אתמול ביום ראינו שחף טועה מסתובב סביבנו. זה אמיתי ולא פאטה מורגנה. כנראה זה קולומבוס של הציפורים

מים נושקים לשמים, השעות במשמרת חולפות ורואים שמיים אפורים נושקים לים שחור שמקושט במלמלות לבנות שנקראות ״ברבורים״ ולעיתים נקרע אפור השמים ומציץ לו ירח עטוף הילה זהובה, אולי יהיה מחר חם? ואם כן נקלף שכבה אחת מבצל הלבוש.

כיף לנו!

היום הוא יום הדג-ציפור בבוקר התעוררנו כשדג קטן רוטט בירכתיים, חשבנו שאחד הגלים הדף את הדג המסכן לסירה אך מאוחר יותר נתקלנו בלהקה של דגים מעופפים והבנו שאחד טעה בניווט.

ואז במשמרת של ליה עבר לו כריש בניחותא בשחיית בוקר לפני הסירה. ואז בא לו שחף ואימץ אותנו וכבר כמה שעות עומד ליד הקוקפיט ותופס איתנו טרמפ. מלבד החיריונים שלו הוא די נחמד. שומר על ההגאי.

עד הבוקר רכבנו על רוחות הסחר בכיוון כללי דרומי אך כיוון שרוצים להגיע לכף ורדה עשינו מהפך מבוקר עם שינוי כיוון למערב דרום מערב. כנראה שנצטרך לעשות עוד פעם מהפך כדי להגיע בדיוק לאי הרצוי. הגלים סדורים ולא מציקים והרוח עמנו קבוע 20 קשר.

הסירה שטה במהירות 8 קשר די קבוע.

 

יום חמישי 14 בנובמבר 2019

שוב לילה, שוב משמרת, עדיין חשוך וקשה להבדיל בין ים לשמים. הרוח והגלים מרוסנים וסה״כ נעים להפליג ולהתנדנד בעריסה. כיוון הרוח הוא כזה שנעשה שוב מהפך במשך היום כדי לצלוף במטרה. לפני כמה שעות התעוררו המכשירים ודיווחו על 3 כלי שייט שנמצאים בסביבתנו ומפליגים פחות או יותר מקביל אלינו. כנראה שייכים ל״ארק״ ופניהם מועדות לכף ורדה כמונו. כעת אנחנו מצפים שנראה עוד כלי שייט בסביבה, פוקחים 7 עיניים אך יהיה שמח.

השחף שלנו פרש לישון – יום שלם היה איתנו שחף בסירה ונתנו לו את השם פרוקסי. הוא הרגיש די נינוח ועמד לו ליד ההגאי ומדי פעם טייל על גג הסירה או עף לו בסביבה לחפש מזון, הוא לא כל כך אהב קרייקרים אך כן אהב קציצות טונה, גם הוא העריך את הבישול של צוות המטבח.

הרגיעה בים מביאה חוויות שונות – אמש אחרי תדריך לילה היה דיון נוקב איזה סרט לראות וניצח ״גבעת חלפון אינה עונה״ שלא נס ליחו. היה נחמד לראות אותו בסירה על מסך גדול. בנוסף הצמדנו כותרות לאזורים בסירה למשל אזור הרפואה נקרא ״מדיקל סנטר אטלנטיק איסט״ שפתוח לשרות הציבור 24 7 ואתמול בדקו לחץ דם לכל התושבים… אזור אחר, הדינגי, נקרא חיריה ובו אנחנו שומרים את שקיות האשפה.

הים שקט לו ונדם הרוח הורידה הילוך ל 15 קשר, כיוון קבוע ללא שטויות, והצוות שוכב אפרקדן בוורנדה לסיאסטה, ממש נירוונה בצהרי היום, קצת מנמנמים, קצת מקשקשים והרוח מלטפת את הקפטן שבמשמרת. אח אח אח איזה כף

הלילה בשעה 9 לערך עלתה לה הלבנה במלוא הדרה ובשלמותה, מאירה את הים ואת העננים שממנה היא מציצה. כל כך יפה. ים שקט, רוח יציבה של 15 קשר ופסי אור על הגלים.

 

יום שישי 15 בנובמבר 2019

בוקר טוב מתקרבים למינדלו

עוד לילה שקט עבר עלינו. הרוח סוחבת אותנו לקורס מזרחי מהנתיב הרצוי ולפי התחזית נגיע למרינה מינדלו שבכף ורדה מחר בבוקר, יום שבת.
אמש תירגלנו כל מיני מצבי חרום כמו הצפה, אש ונטישה. הצוות מתפקד להפליא וכל אחד יודע מה לעשות ביום פקודה, שלא יבוא.
פרוקסי השחף עזב אותנו ורואים רק להקות של דגים מעופפים. השחר עלה והביא איתו עוד יום רגוע, מתנהלים בשיגרה, משנים מתכונים ומתקדמים בזיגזג לכיוון מינדלו. מצפים להגיע מתישהו מחר.

עם הרוגע הוצאנו את ציוד הדייג החדש וכולנו חסרי הניסיון מנסים להבין מאיפה משתין הדג כדי לארוב לו וללכוד אותו. בינתיים הדגים צוחקים עלינו

 

יום שבת 16 בנובמבר 2019

מתקרבים למרינה מינדלו שבאיי כף ורדה

כעת לילה, מרחק של 28 מייל ממינדלו ועוד צריך לעשות מהפך כדי להגיע למרינה, כך שמרחק השייט עוד יגדל. מצפים להגיע לשם לפני הצהרים, להצטייד ולנוח לפני הלג הארוך

בשעה טובה עגנו בכף ורדה – לפנות בוקר הגענו למינדלו, אין לנו מקום להקשר ברציף ואנו עוגנים במפרץ. לצערנו הרב חבילת הגלישה שעשינו בפלאפון שנקרא סים עולמי לא מתפקד כאן.

מנסים לפתור את הבעיה. נדווח התקדמות בהמשך.

 

יום שני 18 בנובמבר 2019

הגענו לאי סנט וינסנט שבאיי כף ורדה

אחרי שבוע של טלטולים ותורנויות בלילה נחתנו באי. עלינו לרציף והרגשנו שהאדמה מתנדנדת. חשבנו שזה תגובה להפלגה עד שראינו שגם הרציף נמצא על מתקן צף… כלומר יש הסבר אחר…

היום צוות הסירה יצא לטיול שנתי. שכרנו מדריך מקומי דובר אנגלית רהוטה שבא מחובר לנהג ואוטו ונסענו ברחבי האי. טיפסנו למרומי הר ורדה שמשם יש נוף מרהיב על חופי הים.

בפסגה למדנו שההר מכוסה לעיתים בעננים למרות שהם לא ענני גשם. המקומיים הקימו קיר בד גבוה שסופג לחות מהעננים והמים מתעבים ומטפטפים לצינור שמסתיים בבור מים. רעיון יפה שעובד טוב.

האי די צחיח, כמעט ולא יורד פה גשם וכמובן עם מעט צמחיה. רוב המים מגיעים ממתקן התפלת מי ים. עברנו בחופי ים מקסימים וסעדנו צהרים במסעדה מקומית ״הכי טובה באי״.

הזמנו דג גרופר שאולי הוא בן דודו הרחוק לגרופר שאנחנו מכירים אבל הוא ״הדג הכי טעים באי״. קינחנו בנוף מרהיב על המרינה ואפילו זיהינו את היאכטה שלנו Harfang במים.

כחלק מהטיול שלנו עברנו בבית הקברות של מינדלו וביקרנו את קברה של הזמרת המפורסמת סזריה איוורה Cesaria Evora
קבר צנוע כמו אישיותה.

במרינה עוגנות עשרות סירות שנרשמו לחצות את האטלנטי במסגרת ה ARC – Atlantic Rally Fot Cruisers. הסירות הגיעו למרינה ומתכוננות לזינוק ביום רביעי.

אוירה חגיגית שוררת במזח, רקדניות סמבה עם לבוש מינימלי וקבוצת מתופפים גדולה.

מחר יוצאים! הכנות אחרונות

נהלים מוזרים בביקורת גבולות של האי. הגענו בשבת בבוקר ובמשטרה אמרו לנו לבא ביום שני… בינתיים מסתובבים באי בלי ויזה או רישום… היום הלכנו שוב למשטרת הגבולות אמרו לבא אחה״צ להרשם כפול: כניסה ויציאה. נחמד, לא?

ככה זה עובד בבירוקרטיה המקומית. תוך כדי סידורים שונים יש הפסקה קלה לשבת בבית הקפה של המרינה שנמצא על רפסודה מתנדנדת, שלא נתרגל חלילה לאדמה יציבה. זה הזמן להתפנק ביוגורט עם פירות, אולי האחרון בשבועות הקרובים.

ברקע מתנגן תקליט של סזריה אוורה האגדית.

 

יום שלישי 19 בנובמבר 2019

ביי ביי מינדלו כף ורדה

זהו זה, עם בטריות נפשיות מלאות, לאחר סיור טיול וריקודים בכף ורדה, הצטיידנו בכל מה שצריך הבן אדם להתפנק ולשרוד בשלושה שבועות הקרובים. מה שלקחנו לקחנו, ומה שלא לא… יצאנו!

הדרך מערבה עוברת בין שני איים ולמרות שהתחזית נוחה נכנסנו לצינור ונטורי עם רוח של מעל 30 קשר. הסירה גולשת עם הגלים במהירות של עד 11.5 קשר.

הגלים משחקים מאחורינו ודוחפים אותנו מהר מהר אך ההפלגה נעימה. צמצום שני בשני המפרשים ופרבנטר מוריד לחץ מהמפרש הראשי. במקביל צוות מטבח בפול אקשן.

בסוף הפרוזדור שבין האיים הרוח ירדה פלאים פשוט הסתרה של האי ואנחנו מחפשים את הרוח שתביא אותנו לכיוון מערב. אחרי הסתרת הרוח של האי חזרנו למהירות שיוט של כ 8 קשר, קדימה מערבה.

בינתיים בלענו פשטידת תפוחי אדמה טובה והתמלאנו פחמימות, גלוטן ועוד מיני מנות מזינות.

בעוד אני מנמנם קורא מנחם – ההגאי שבמשמרת, לבוא לראות איך להקת דולפינים באה לתת לנו את תפילת הדרך. יופי של להקה רוקדת ומפזזת לפנינו מצידנו ומאחורינו, חיות נהדרות.

 

יום רביעי 20 בנובמבר 2019

ים עם כוחות אדירים

רוח חזקה נושבת ומערימה גלים כהרים שמטלטלים את הסירה כקליפת אגוז. כנראה שיקח לנו עוד פעם כמה ימים של התאקלמות כתשלום על העצירה באיי כף ורדה.

המשימה ממשיכה ואנחנו נעים מערבה ברוח גבית עם מפרשים מתוחים.

הבוקר שוב הופיעה להקה גדולה של כ 20 דולפינים למופע מרגש סביב הסירה. שייטו מימין, משמאל ומהחרטום עם זינוקים נפלאים. נתנו לנו ברכה במשך כ 10 דקות והמשיכו בדרכם.

האל פוסידון החליט לוותר לנו היום וגלי הים חזרו לרמה סבירה שעושה את השייט יותר מפנק – רוח כ 20 קשר וים עם 1.5 מטר גלים. תודה פוסידון.

אנחנו מתמשים בהרבה אמצעי בטיחות. אחד מהם הוא התקן שמחובר לחגורת ההצלה האוטומטית וכשהיא מתנפחת ההתקן מופעל ומשדר מצוקה מקומית עם מיקום מדויק היכן ההתקן כך שאפשר לחזור אליו.

וקרה המקרה ובאחת המשמרות הופעל ההתקן בשגגה ואז התחילה פאניקה של אדם בים. לקח קצת זמן שהבנו שה ״אדם בים״ בעצם יושב ליד ההגה… אז לפחות קראנו לזה טסט.

 

יום חמישי 21 בנובמבר 2019

דייג אוהב דגים?

אתמול התחלנו להשתמש בערכת הדייג המהוללת שרכשנו בטנריף. אחרי כמה שעות של חכה במים עם ג׳ורג׳רה מכובדת, ראינו שהדג דג אותנו אחרי שחתך לנו את חוט המתכת, לקח את הפתיון וצחק עלינו.

עוד נראה לו בהמשך.

האם הלילה יותר שחור או יותר ארוך? בחצי היממה האחרונה הים מסביר לנו פנים עם רוח פחות או יותר יציבה כ 22 קשר וגלים בדיוק מאחורינו כך שהסירה מתנדנדת פחות… הירח זורח מאוחר ועד שמועיל בטובו להציץ בינות העננים הים והשמים אחת הם, שחורים משחור.

אתמול היה לנו מופע מרהיב של דולפינים ושל טייסת האקרובטיקה של הדגים המעופפים – חלקם צנחו לנו על הסיפון. אולי רצו לקפוץ ישר למחבט – עוד נראה בהמשך.

היום הורדנו שוב חכה עם רפלה דיונון זוהר, אמרו לנו שהוא טוב יותר, ואכן דג בריא נגס ברפלה אך שעשינו טעות של מתחילים הגברנו את הלחץ על החוט והוא נקרע. על פי החוזק היה זה דג גדול וחזק… אולי לוויתן. וכעת הורדנו שוב חכה וממתינים. אין חכם כבעל ניסיון

את החכה הבאה הורדנו עם פתיון של עם דיונון אדום ולא עברה חצי שעה עד שהרולר התחיל לטרטר ולשיר ״תפסתי״. אחרי 15 דקות של מאבק הוכרע דורדו באורך כ 130 ס״מ ובמשקל של כ 15 ק״ג. עתה עוסקים בניקוי והכנה למאכל. איך אמרו חז"ל: אין חכם כבעל פיתיון.

וואו איזה דג טעים – הדג שעונה לשם דורדו הגיע לסוף מסלול במחבת של הסירה. טעם כל כך טוב, ודאי הרבה גאים בו. יספיק לנו לפרוטאינים לכמה ימים טובים ואז נשלח חכה שוב.

 

יום שישי 22 בנובמבר 2019

כיוון ההפלגה צפונה?

ודאי העוקבים אחרינו תוהים מדוע כיוון הסירה הוא קצת צפונה ולא ישר מערבה, ובכן זה כיוון הרוח שלוקחת אותנו… הרוח משנה כיוונה קלות ואנחנו דוהרים עליה כאשר עושים אופטימיזציה בין כיוון סירה, כיוון הגלים, מהירות סירה ונוחות הפלגה.

בהמשך הדרך נעשה עוד כמה מהפכים כדי להגיע למטרה, בינתיים הרוח נאה כ 18 קשר, גלים בכיוון הרוח ומהירות הסירה בסביבות 7 קשרים, כמו שנאמר: הפלגה נוחה.

אחרי 4 ימים של בדידות מזהירה ראינו ספינת מפרש תחרותית מגיחה מצידנו השמאלי בקורס התנגשות ובמהירות מפליאה עוקפים אותנו בירכתיים. יופי של מראה.

 

יום שבת 23 בנובמבר 2019

ארוחת יום שישי – דג

יום שישי בערב, רוח נוחה וטובה, ים רגוע וכולנו יושבים במרפסת לקבלת שבת, כוס יין, ברכה וארוחת דגים. חוגגים על הדג הענק שדגנו אתמול.
הרוח יציבה אך משנה את כיוונה צפונה ואנחנו נתקן את הכיוון בקרוב. כמו כן עם התנועה שלנו מערבה הזזנו את מחוגי השעון שעה אחת אחורה, כלומר הפרש זמנים לישראל 4 שעות

אמש היתה שקיעה מדהימה שמבשרת את הבאות. פתחנו את היום עם שמש נהדרת, פעם ראשונה מאז שיצאנו לדרך. עלינו על קצר ונכנסנו לנירוונה של שבת. הים ללא גלים ורוח טובה נושבת בירכתיים בעוצמה של 15 קשר.

הסירה די אוהבת לדהור קדימה במהירות 6.5 – 7 קשר, והבוננזה שאין טלטולים. הצוות מסתלבט בקריאה, שמיעת מוסיקה, סרט באייפד, וסתם בירבורים. השפים שלנו מכינים חריימה מהדג של אתמול והשמחה רבה.

 

יום ראשון 24 בנובמבר 2019

שחר מפציע ליום חדש

סירתנו הקטנה מפלחת את המים האינסופיים האלו לעבר בוקר חדש, שחר ורוד צובע כמה עננים רחוקים וסה״כ שמיים בהירים וים רגוע. הרוח יציבה אך חלשה מדי לדהרה הרצויה וגם הכיוון של הרוח לא משהו. היום יהיה יום שיזוף.

פעם ראשונה שדרך הים מניפה ספיניקר באטלנטי – הבוקר קמנו לרוח קלילה שדרשה שיפור מהירות והסקיפר האמיץ שלנו החליט להשתמש בספיניקר שהביא איתו במזוודה ולסמוך על הצוות הלא מיומן שלנו שלא הרים ספיניקר בחייו.

היתה הכנה מדוקדקת, הסברים מדויקים, עמדות עבודה, תירגול על יבש והופה-היי הספיניקר למעלה. מראה מרשים. כולנו גאווה והערכה ליפתח.

 

יום שני 25 בנובמבר 2019

מעלילות הספיניקר העליז

הספיניקר מונף בגאון וסוחב את האף של הספינה קדימה. בנוסף לצבעוניות נוכחותו של הספיניקר גורמת ליציבות גדולה יותר של הסירה.

בלילה שיחקה הרוח בשינויים גדולים בעצמה וכיוון, דבר שהספיניקר לא אוהב, ואזי הוא התלפף סביב הוונטה של החלוץ. אך לא נורא, בפעולה מהירה ובנחישות הוחזר הספיניקר למקומו והמשיך בתפקידו החשוב להאיץ את הסירה ב 1-1.5 קשר.

ממינוס אינסוף עד פלוס אינסוף – יושבים בקוקפיט ליד ההגה ומסתכלים 360 מעלות מסביב עד אינסוף ולא רואים נפש חיה פרט לדיירי הסירה הרפנג. איך יתכן שיצאנו לדרך יחד עם עוד מאות סירות שעושות את דרכן לאיים הקריביים ואנחנו לא נתקלים בהן?

אולי באמת האוקיינוס גדול? כנראה… בינתיים מסתבר שכבר הגענו למחצית החצייה, סיבה למסיבה – האם ידעתם שהמרחק בין טנריף לגואדלופ הוא בערך 3000 מיילים ימיים? ובכן כעת אנחנו נמצאים במרחק שקטן מ 1500 מיילים ימיים מגואדלופ. יופי של התקדמות

 

יום שלישי 26 בנובמבר 2019

ועוד מעלילות הספיניקר

כל כך שמחנו על הספיניקר היפה והמפואר שמשפר לנו את המהירות וגם את הכיוון שראינו בו בן בית ולא אורח. והנה חמדה לה הרוח לצון, אולי מקנאה, והחלה נושבת בחזקה לגרש את הספיניקר. היה זה בלילה, חושך גמור מסביב ונשבה הרוח למעלה מ 22 קשרים.

בלית ברירה עלה כל הצוות על חגורות הצלה, עם פנסים ואור עבודה על התורן ותפס עמדות לפי המתווה שהוסבר בקפידה. הספיניקר הורד במהירות ודייקנות ולשמחתנו ללא תקלות. אין לזלזל במבצע שבקלות יכול היה להסתבך ליפול למים או לגרום לצרות אחרות.

מן הסתם המרטיני זרם אחרי המבצע המוצלח, ראשון מסוגו בדרך הים, של הורדת ספיניקר בלילה.

תוספת מגנזיום לדיאטה – יצאנו מכף ורדה מצוידים באשכול ענק של בננות ירוקות והנה הגיע יומן והן החלו להבשיל ובכמות הבננות שיש לנו אפשר להאכיל גדוד שלם ולהעלות את רמת המגנזיום אצלם.

 

יום רביעי 27 בנובמבר 2019

כוכב הצפון ליד קו המשווה וחציית קו ה1000 מייל.

הלילה היה בהיר וללא עננים כמעט כך שהכוכבים נראו בוהקים, במיוחד שאין ירח. אנחנו רגילים לראות את כוכב הצפון די גבוה בשמים אך כאן הוא די נמוך כשהעגלה הגדולה נראית בהירה מעליו והדובה הקטנה כמעט ולא נראתה.

זהו מראה חדש ומענין בשבילי. הימים עוברים והמרחקים מתקצרים. כעת אנחנו יכולים לספור את המרחק שלנו מנקודת הקצה בשלוש ספרות של מיילים ימיים. ירדנו מקו ה 1000 במסלול כף ורדה – גוואדלופ. כמו שנאמר, כעת נשוט מהר בירידה.

 

יום חמישי 28 בנובמבר 2019

פילוסופיה בלב ים

כתב לי חבר את הדברים הבאים ששווה לחלוק עמכם:

השייט שלכם לא ישאיר סימן בים אך ישאיר הרבה סימנים בליבך: כפי שכתוב בספר משלי: ״שלושה המה נפלאו ממני וארבעה לא ידעתים, דרך נשר בשמיים דרך נחש עלי צור, דרך אוניה בלב ים ודרך גבר בעלמה״.

שועטים מערבה, חצינו עוד אזור זמן והזזנו את השעון בעוד שעה. כעת ההבדל בין השעון המקומי שלנו לבין ישראל 5 שעות. הרוח ירדה בעוצמתה והספיניקר נקרא לתורן לשפר את המהירות. הצוות כבר מיומן, יפתח מנצח על המקהלה, מכין את הצוות, מסביר במדוקדק מה הולך לקרות ומה תפקידו של כל אחד, והנה הספיניקר מתוח, מנפח חזה וגאה על תרומתו לכח. אבל אליה וקוץ בה – אנחנו לא יכולים לדוג עם ספיניקר.

השקיעות בשום מקום שלנו נהדרות. מעט עננים בגבהים שונים מקבלים צבעים שונים מוורוד לאדום לאפור ושחור, והשמש מפלחת בקרניים אחרונות את השמיים. שכובים על הרשת של הקטמרן, ספיניקר כחול לבן נפוח בגאווה מעלינו, מתפעלים מההצגה ולא מפסיקים לצלם. עוד יום באינסוף הכחול.

 

יום שישי 29 בנובמבר 2019

מה עושה ציפור במרחק 900 מייל מהחוף?

לא ברור איך הגיעה ציפור בודדה לסביבה שלנו שנמצאת כ 1000 מיילים מיבשה לכל כיוון. מרחפת מעל המים ומחפשת דייג אך כל כך בודדה, עם מי תחלוק את סעודתה? ואולי היא בכלל מורה שכירה שנקראה על ידי הדגים המעופפים ללמד אותם לעוף? לאלוהים פתרונים.

השבת שבפתח מביאה איתה אנרגיות טובות – הצוות נתקף בתזזית הכנת הסירה לקבלת שבת. האוכל הוצא מהאסמים, האסמים נוקו, הרקובים הושלכו לים, העובש נמסר לדגים. מטאטא, מגב, מברשת, דלי, חומרי ניקוי ניגנו בתזמורת והצוות עשה תירגול נקיון פסח.

כולנו מוכנים לפרוס השבת בפרשת ״ויהי שטיל״.

משפחת לוויתנים בביקור נימוסין – התרגשות רבה אחזה בנו עם הצעקה ״הרגשתי שבמשמרת שלי נראה לוויתן״ ואכן 3 לוויתנים עברו ליד הסירה במרחק כ 150 מטר, שוחים להנאתם, נושמים ונושפים, מנופפים לשלום וממשיכים בדרכם.

 

יום שבת 30 בנובמבר 2019

אימונים לתחרות מאסטר שף לעוגות

כשהרוח שקטה והים נרגע הגיע הזמן לבדוק את המתכונים לעוגות. הבננות הגיעו לפרקן ונהיו לחומרי היסוד בלביבות בננה מטוגנות ועוגת בננה. שני המאכלים התקבלו בשמחה. ניסינו להפוך את שארית בלילת הטוגנים לעוגה אך אילתור זה כבר לא צלח.

איך אמרו חז"ל? אין חכם כבעל בזיון. יום שבת רגוע עם תנאים אידאליים למנוחה וקריאה. רוח נעימה גרשה את ה״שטיל״ המובטח ובשעות אחה״צ המאוחרות נשמעו שוב צעקות ״דולפינים״ וכולנו יצאנו לנפנף לשלום ללהקה גדולה של דולפינים.

תחילת חודש, חרמשו של ירח מקשט את השמים השחורים וקצת מאיר את דרכנו. מיום ליום יגדל הירח ויאריך את שהותו בשמים

 

יום ראשון 1 בדצמבר 2019

שבוע חדש נגמרה החגיגה

כמה אפשר לנוח באוקיינוס? ה״שטיל״ שלא היה נגמר והרוח עלתה בצורה חדה עם שינוי כיוון רציני וגשם זלעפות. זה מה שמחכה לנו בימים הבאים לפי התחזית. כנראה שההגעה לקצה לא תהיה כל כך שלווה. אך מי אנחנו שנירא.

מי אומר שאפשר להתרגל למשמרות? הנה קטע קצר שממחיש שמדובר באתגר לא פשוט:

אם רק היינו עושים משמרות יום – דיינו
אם רק היינו עושים משמרות לילה – דיינו
אם רק היינו עושים משמרות קצרות מ 4 שעות – דיינו
אם רק היינו ישנים סדור בלילה – דיינו

אחרי לילה רטוב עם רוחות משתגעות קמנו לבוקר קייצי בלי רוח, בלי גלים, בלי עננים, בלי התקדמות – נירוונה. התחזית השתנתה וכמו כל תחזית זו המלצה בלבד. אז בינתיים אנחנו זזים קלות ל 3 כיוונים, כמו רכבת ישראל – קדימה ימינה ושמאלה. תופסים עמדות מנוחה בצל ועל הרשת וממתינים שפוסידון ינשוף, אפילו נשיפה קלה תתקבל בברכה.

אתמול הזמנו פיצה דומינו לסירה אך כיוון שהשליח על הקטנוע התמהמה, צוות המטבח נטל יוזמה והכין 3 פיצות. אחת עם גבינה, זייתים, תירס. השנייה אותו דבר וטונה והשלישית אותו דבר עם ארטישוק. היה זה מחזה מעניין לראות איך מרדדים את הבצק עם כוס במקום מערוך.

מה עושים כשהמנור מתנתק?  שמחנו ליום קייץ נחמד עד שהעלנו את המפרש לקצה התורן ואז יפתח מסתכל בנון-שלנטיות על התורן ואומר ״אוי ואבוי״ . כל ההפלגה הארוכה ובכל התלאות שעברנו לא שמענו אותו אומר כך ברצינות כזו. הפין שמחבר את מקור הבום לתורן נעלם והבום השתחרר לגמרי. זו אכן בעיה גדולה ורצינית. התחילו חיפושים אחרי הפין והבורג שאולי נפלו למים או מסתובבים על הגג ואז נמצא האום והשייבות בין החבלים על הגג ויפתח חיפש אילתור לפין. לשמחתנו נמצא הפין תלוי על המפרש ובכוחות משותפים הוחזר המצב לקדמותו. שני לקחים מהארוע: אחד, שהסירה יצאה מבית החרושת ללא אבטחה לפין וצריך לבדוק. ושניים, אם כבר יש בעיה אז לפחות שיהיה ״שטיל״ ואפשר יהיה לעבוד בנחת.

הבוקר שוב השלכנו חכה ואחרי זמן קצר היא טירטרה ודג משך את הפתיון. גלגלנו וקרבנו את הדג אלינו ובמרחק 50 מטר מהסירה הוא הצליח להשתחרר. הוא כנראה מאוד מצטער שלא הצליח לאכול את הפתיון. היה זה שוב דורדו גדול. חכה הושלכה שוב למים וכעת העלנו בחכתינו קובץ גדול של אצות. לא ברור מאיפה יש כל כך הרבה אצות במרחק כה רב מהחופים.

 

יום שני 2 בדצמבר 2019

ההגה האוטומטי נשבר והסירה במוסך

במשמרת אחר הצהריים הרוח קצת מתחזקת וכיוונה משתנה (כרגיל) ולפתע פתאום ההגה האוטומטי הפסיק לתפקד והסירה התחילה לעלות לרוח ללא שליטה. מערכת ההגה נפתחה והסתבר שאחד הפינים נגזר והמנגנון נותק. הפתרון המיידי הוא להחזיק הגה ידנית אלא שאליה וקוץ בה כיוון שגם ההגה הרגיל הולך מאד קשה ואחרי זמן קצר מקבלים כיווץ שרירים. אחרי זמן מה והסתכלות בארגז הכלים וברגי הספר שישנם, נעשה אילתור וההגה האוטומטי חובר חזרה.החיוך חזר לפנינו ואנו מקוים שהפתרון הארעי יחזיק מעמד עוד כמה ימים עד גואדאלופ.
אין כמו מוסכניק בסירה.

 

יום שלישי 3 בדצמבר 2019

דג במקרר טוב מדג במים

התקלה של אתמול צרכה את רוב האנרגיה של הפוסט וגימדה את הדייג של אתמול שהעלנו בחכה דג קטן / גדול. קטן יחסית לדורדו הענק וגדול יחסית לצלחת, משהו כמו אחד וחצי ק״ג. מהחכה הוא קיפץ לדלי ומשם למקרר להמתנה. ובהזדמנות זו אפשר להוסיף שהבורג שהודבק באפוקסי עדיין מחזיק את ההגה האוטומטי ונראה שיחזיק מעמד עד הסוף.

האזור שבו אנו שטים נקרא ים סרגוסה ולהבדיל מימים אחרים שתחומים ביבשת או איים, ים סרגוסה תחום בזרמי הגולף מכל צדדיו ומאפיין אותו עושר האצות שחיות בו. אכן אנחנו רואים איים קטנים של אצות ולעיתים אצה נתפסת בחכה וגורמת לנו אזעקת שווא של דג. זו הייתה דקה של גאוגרפיה.

טוב שלא פספסנו את הפניה לגואדלופ – הרוח יקירתנו סוחבת אותנו על פי רצונה למרטיניק שקצת דרומה ממחוז חפצנו והנה אנחנו רואים בדרכנו פיצול באוטוסטרדה עם פניה לגואדלופ, שלא ניקח אותה? ומיד נעשה מהפך מפרשים לנוע בכביש לגואדלופ.

הצוות נוהג כמידי יום ביומו, אנשי משמרת הלילה ישנים למלא את מצבריהם, משמרת בוקר נמרחת בקרם הגנה מהשמש הקופחת והשאר ברחצה או מרוחים בוורנדה על הספסלים, מעמידים פנים שקוראים ומנמנמים קלות.

היום אכלנו את הדג של אתמול שחיכה בסבלנות והוכיח לנו שהבשר שלו נפלא כתוספת לפסטה עם בצל מטוגן ותיבול חריף טוב. ללקק את השפתיים – דג נפלא עם טעם של עוד.

 

יום רביעי 4 בדצמבר 2019

מתקרבים לסוף המסע

גואדאלופ נראית מאד קרוב, טווח נגיעה על המפה. בעצם יכולנו לתת שוונג ולהכנס למרינה באמצע הלילה אך יותר חכם להכנס בבוקר ולכן הורדנו את המפרש הראשי ומתנהלים לאיטנו לעבר הסוף. מתכננים להגיע בבוקרו של יום חמישי

הבוקר הורדנו שוב חכה, אולי בפעם האחרונה במסע הזה ואחרי כמה שעות נגס את הפתיון ברקודה גדול. אחרי קרב קצר הוא הוכרע, קוסקס, נוקה ופולט. השיניים שלו מעוררות חלחלה. אין לקנא בקורבנו. התמונות עוד ידברו

כעת הזזנו את השעון לזמן גואדאלופ. הפרש הזמן לשעון ישראל 6 שעות, זהו, הזזת שעון אחרונה במסע זה.

 

יום חמישי בדצמבר 2019

יבשה קראו בהתרגשות – 
משמרת לילה – אחרי יותר משבועיים שרואים רק ים ושמים לפתע התגלו אורות של יבשה מרחוק. אחד מאיי גוואדלופ. בראבו, מתקרבים לדרוך על קרקע יציבה. אנחנו משייטים לאיטנו עם חלוץ מצומצם מאד בלבד, כמו מפית קטנה, לכיוון נקודת ההערכות לכניסה לאי. מחכים לבוקר כדי שנוכל להכנס בביטחה ולמנוע התקלות בשרטונים וכו׳

 

דקות לקראת סיום

זהו זה, בוקר של יום חמישי ואנחנו מדליקים מנועים ושטים לכיוון הכניסה למרינה ״פוינט-א-פיטר״ אשר בגאודאלופ.
עוד מעט…

זהו זה, סוף המסע – עומדים על יבשה יציבה, מרימים כוסית ומרוצים להגיע עם ספינה שלמה, צוות בריא ושלם שחצה אוקיינוס שלם.