לשחות בהר געש

לשחות בהר געש

ההפלגה הגעשית שלי באיים האיאולים – תומר אלעד

האיים האיאולים שנמצאים צפונית לסיציליה הם אחד מהאזורים היפים ביותר בהם הפלגתי. ההפלגה בין האיים והביקור בהם חושפת אותנו לאיתני הטבע במלוא תפארתם. מדובר בהרים געשיים, ששניים מתוכם עדיין פעילים: וולקנו, האי שעל שמו נקראים כל הרי הגעש בעולם, והר הגעש סטרומבולי המפורסם שזכה לכינוי "המגדלור של הים התיכון". ההשפעה של הפעילות הגעשית באזור האיים האיאוליים ניכרת היטב על הקרקע, במיים עצמם ואפילו בגידולים החקלאיים שנהנים מאדמה פוריה במיוחד. במהלך ההפלגה יש הרבה הזדמנויות לחוות את הפעילות הגעשית. 

לשחות בהר געש

אפשר לטפס לפסגה של הר וולקנו (זה לא כל כך קשה…) כדי לראות ולהרגיש מקרוב את האדים ולדרוך על הקרקע הגעשית החמה. מעבר לעובדה שהטיול מאפשר הזדמנות נדירה לעמוד על סיפו של לוע הר געש ולהציץ פנימה, הנוף מהפסגה אל הארכיפלג הטובל בכחול מרהיב! ליד המעגן באי, במפרץ לבנטה, יש בריכות מים חמים שממש מבעבעים מהגזים הנפלטים מבטן האדמה וכיף לטבול בהן ואז לקפוץ למים הקרירים שבחוף הצמוד.

כשמתקרבים לאי סטרומבולי שומעים מדי פעם קולות נפץ ואפשר לראות את העשן שמיתמר מלוע ההר עוד מרחוק, האזורים הירוקים של האי בולטים מאוד על רקע  המדרונות החשופים שעליהם הלבה נשפכה בהתפרצות הגדולה האחרונה בשנת 2019. החול השחור המכסה את חופי האי מעיד גם הוא על היותו של סטרומבולי הר געש פעיל. אחד מרגעי השיא של שבוע ההפלגה שלי באזור היה לקום לפנות בוקר ולהפליג לפני הזריחה אל הצד הצפוני של סטרומבולי, שם אפשר לראות את הלבה מתפרצת ונשפכת מלוע ההר.

לשחות בהר געש

ג'קוזי געשי

אבל החוויה הגעשית שזכורה לי יותר מכל הגיעה די במקרה. אחד מהמדריכים המקומיים, בחור חביב בשם עמנואלה, המליץ לנו לעגון לכמה שעות ליד אי קטן בשם "ליסקה ביאנקה". הוא הצביע על המפה והציע שנשחה לצד המרוחק של האי, שהוא לא יותר מסלע גדול מלא בציפורים, "ושם", הוא אמר, "תחכה לכם הפתעה…". כך עשינו וכשהגענו לנקודה עליה הצביע במפה התגלתה לנו תופעה מרהיבה: זרמי גזים געשיים ביעבעו מהקרקעית ופתאום היתה הרגשה של שחייה בתוך ג'קוזי ענקי. צללנו אל עמודי הבועות, שחינו ביניהם והרגשנו על גופנו את הפעילות הוולקנית המתרחשת סביבנו. 

האיים האיאולים הם יעד הפלגה מרהיב ביופיו, נוח ומזמין. מרחקי ההפלגה בין האיים קצרים, העגינות נוחות, יש הרבה מפרצים יפים והמון מה לראות באיים עצמם, שלכל אחד מהם יש אופי ויחודיות משלו. אם נוסיף לזה את האווירה הנינוחה והמזמינה של סיציליה, את תרבות היין והאוכל הסיציליאני המדהימים – מה צריך יותר? אני מאוד ממליץ לצאת להרפתקה באיים האלו! ההפלגה פה היא חוויה מרהיבה וייחודית, שונה מכל מקום אחר שיש לים התיכון להציע…

 

תומר אלעד הוא מדריך שייט ומוביל פלוטילות בדרך הים