אני כבר בחרתי, ואתם?

מאת: אריק רוזנטל

אריק רוזנטל סיים קורס סקיפרים בדרך הים לפני כשנתיים, מכר את כל הרכוש שלו, ויצא יחד עם אשתו ושלושת ילדיו למסע מסביב לעולם. רגע לפני הבחירות, הוא מספר על הבחירות האישיות שלו, שהובילו אותו לשבור את הכלים ולסטות ממסלול החיים השגרתי.

אני כבר בחרתי, ואתם?

 

המושג בחירות מקפל בתוכו כל כך הרבה משמעויות, שלדעתי רובנו לא נותנים עליו את הדעת ביומיום.

פעם ב 4 שנים, או במקרה שלנו 4 פעמים בשנתיים, אנחנו משחיזים את עמדותינו, נחושים להעניק את קולנו למי שבאמת ידאג לנו, יגן עלינו, ישמור על הרקמה האנושית העדינה כל כך של החברה הישראלית. חלקנו נוטלים חלק פעיל בקמפיין הבחירות של מפלגה כלשהי, ולמעשה נלחמים על זכותנו הבסיסית להשפיע על חיינו. פעילות אקטיבית למען המדינה היא כמובן מבורכת אלא שבשנים האחרונות הבחנתי בתופעה מעניינת שמתרחשת בחיי סביב כל מערכת בחירות. 

אני כבר בחרתי, ואתם?

לקראת כל מערכת בחירות הגוף שלי נכנס למתח של ממש. הנפש אינה רגועה והמחשבות נודדות בשעות שהן אמורות לישון. מי ייבחר הפעם? מי ירכיב את הממשלה? האם יהיה כאן טוב יותר בעתיד ולאיזה מדינה הילדים שלי יגדלו? המון שאלות, המון טרדות. ואז, ביום בהיר אחד זה היכה בי: גיליתי שאני עומד למות, ובזמן שאני עסוק במחשבות על העתיד ועל בחירת אנשים אחרים, הזנחתי את ההווה ויחד איתו גם איש אחד חשוב מכולם, שהייתי צריך לבחור בו מלכתחילה, כל יום מחדש. והאיש הזה הוא אני.

אני כבר בחרתי, ואתם?

כן, באותו יום שהבנתי שכבר לא אחיה לנצח, קיבלתי החלטה גורלית שתשנה את חיי מקצה לקצה. החלטתי לבחור בעצמי. לבחור בי. כי מי משפיע על חיי יותר ממני? 

 

אז לפני כמה שנים המושג ״בחירות״ קיבל עבורי משמעות אחרת. משמעות חדשה ומרעננת, שהעניקה לחיי הרבה תקווה, הרבה משמעות, המון אופטימיות. הבחירות לכנסת ולראשות הממשלה כבר לא טלטלו את עולמי ולא הדירו עוד שינה מעיניי. היו אלה הבחירות החדשות, הבחירות בי, שלא נתנו לי מנוח. יכולתי ממש להרגיש את פעימות הלב שהרעידו את כל חלל בית החזה, כמו מבקשות לבשר לעולם על ההארה שהיכתה בי ביום ההוא, שממנו כבר לא היתה דרך חזרה.

 

באותו היום ממש בחרתי לסטות מעט מהדרך ולבחור בסגנון חיים אחר, כזה שחלמתי עליו בנעוריי. סגנון חיים שמקפל בתוכו הרבה מאוד טיולים בעולם, צריבת חוויות בנפש, בילוי זמן רב עם משפחתי, הכרת תרבויות, טעמים, ריחות ואנשים חדשים. חיים שיש בהם זמן ושקט פנימי להתבוננות, להתנסות, לגילוי ולהודיה.

אני כבר בחרתי, ואתם?

באותו היום בחרתי לחיות חיים אחרים, מלאים בכל מה שביקשה נפשי. בחרתי בעצמי. זה היה הזמן לבשר על התמורות שחלו בחיי גם לחצי השני שלי, לאשתי. ״יפה שלי, החלטתי שאני לא רוצה להמשיך לחיות כך על אוטומט. אני רוצה שנצא לטיול. שנה בעולם. זה החלום שלי״, אמרתי לה. השתיקה היתה כה רועמת, עד כי נדמה היה שהזמן עצר מלכת. מיד אחר כך הגיע פרץ של צחוק אדיר, ושוב דממה. ״אני רציני, ממי. נרשמתי לקורס סקיפרים בדרך הים, ובעוד שנה אנחנו יוצאים למסע חיינו. את עוד תודי לי על זה״, אמרתי וברחתי משם, נמנע מלהתמודד כרגע עם תוצאות הטלת הפצצה.

אני כבר בחרתי, ואתם?

טו מייק אה לונג סטורי שורט, 8 חודשים מאוחר יותר החזקתי ביד רישיון סקיפר, והחלום שלי הפך למוחשי יותר מתמיד. אחרי מסע שכנועים שלא היה מבייש קמפיין בחירות של ממש, אשתי היפה הסכימה לצאת איתי למסע חלומותיי. וכך, לפני שנה וחצי מכרנו, תרמנו ומסרנו את כל הרכוש שלנו, ועלינו עם שלושת ילדינו על מטוס למזרח הרחוק, עם כרטיס לכיוון אחד. כשהגיעה הקורונה היינו בתאילנד, ולאחר מעט לבטים שוב נדרשנו לבחירות. הגבולות עוד רגע נסגרים ואנחנו צריכים לבחור היכן להעביר את התקופה המשוגעת. האם לעלות על טיסת החילוץ לישראל או להסתכן ולהישאר על אי במדינת עולם שלישי. שוב בחרנו בנו והחלטנו להישאר במקום שלימים יתגלה כאחת הנקודות היחידות על פני כדור הארץ, שהקורונה בחרה, כפי הנראה, לדלג עליו.

אני כבר בחרתי, ואתם?

חודשיים אל תוך הבידוד בגן העדן של האי קופנגן, פתחנו את OLO – Only Live Once, דף פייסבוק שמספר את סיפור המסע שלנו, במלים, תמונות, סרטונים, מדריכים והמון תובנות מלאות בהשראה לכל החולמים באשר הם, ששואלים את עצמם את השאלה שאני שאלתי את עצמי: ״זהו? כך ייראו החיים שלי עד שאזדכה עליהם?״ תוך 3 ימים הצטרפו לדף ולמסע שלנו 5,000 אנשים. היום יש בו מעל 30,000 עוקבים, חלקם הגדול רוצים גם הם לבחור בעצמם, ואנחנו שם בשביל לעזור להם וללוות אותם בבחירות שלהם.

 

אני בריא, תודה ששאלתם, אבל אני עדיין יודע שאמות מתישהו, בדיוק כמו כולם. בינתיים, אני בוחר בחיים, כי אף אחד לא יודע מה יהיה מחר. ואתם, במי אתם בוחרים השנה?

 

רוצים לדבר איתנו? לעקוב אחרינו? לקבל השראה או טיפים להגשמת החלומות שלכם?

מוזמנים באהבה לפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב שלנו:

פייסבוק: https://www.facebook.com/OLO.Only.Live.Once.1/

אינסטגרם:  https://instagram.com/olo_only.live.once

יוטיוב: https://youtube.com/channel/UCdisz6YYIFBbcoMGTyZ2DOg

אני כבר בחרתי, ואתם?