חמישה ספרים עם ריח של ים – ההמלצות של תומר אלעד

ימאים וסיפורים מופלאים הולכים ביחד בטח מאז שבני האדם החלו להפליג. הים מייצר הרפתקאות, ולא סתם הרבה סופרים הושפעו ממנו וכתבו בהשראתו, ולא סתם אנחנו הימאים אוהבים לשמוע ולקרוא על סיפורים שקרו בים.

אני מאוד אוהב לקרוא (טוב, אני יודע שזה לא מפתיע…), ובמיוחד אני אוהב ספרים בנושאי ים והפלגות. לשמחתי – יש הרבה מאוד כאלו, ובטח עוד לא קראתי את כולם. אבל מתוך אלו שקראתי, אלו חמשת הספרים האהובים עלי ביותר, ולדעתי הם בגדר "קריאת חובה" לכל איש ים.

תהנו…

תומר

חמישה ספרים עם ריח של ים - ההמלצות של תומר אלעד

ים המוות / ז'ורז' אמאדו – תיאור מקסים ומעורר השראה של חיי הימאים בעיירות הנמל סביב באייה בברזיל. אמאדו כותב בצורה מופלאה על ההתמודדות היומיומית עם הים, על הנשים המחכות בחוף, על גורלם האכזר של הגברים המפליגים לבדם ועל האמונות והתשוקות של מי שחייהם קשורים קשר בל ינתק עם הים.


קווי רוחב כחולים / טוני הורביץ – סיפור חייו והרפתקאותיו של קפטן ג'יימס קוק הידוע, בראיה מודרנית של מסעותיו, של המקומות בהם ביקר ושל האנשים בהם פגש ברחבי האוקיינוס השקט, ניו-זילנד ואוסטרליה. הספר כתוב בצורה קולחת ומצליח לתאר בצורה מורכבת את קוק האדם ואת הישגיו כנווט וכמגלה ארצות.


הזקן והים / ארנסט המינגוויי – אחת מיצירותיו הגדולות והמפורסמות של המינגוויי, המתארת את מאבקו של סנטיאגו, דייג קובני זקן, בדג מרלין עקשן אותו הוא מנסה להכניע ולהביא אל החוף. זה סיפור קצר ולכאורה פשוט, אך בעל משמעות רבה, במיוחד עבור אנשי ים.


אנדיורנס / אלפרד לנסינג – סיפורם המופלא של ארנסט שקלטון וצוותו, שיצאו במטרה לחצות את אנטרקטיקה, אך מצאו את עצמם נאבקם על חייהם כנגד כל הסיכויים. זו ללא ספק אחת ההרפתקאות המרתקות שהתרחשו בים במאה העשרים, ממש אגדה שקרתה באמת, ולנסינג מספר אותו מצוין. זה מסוג הספרים שברגע שמתחילים לקרוא בו – אי אפשר להפסיק לרגע.


בלב הים: סיפור הישרדות /  נתנאל פילבריק – בשנת 1820 טבעה ספינת צייד הלוויתנים "אסקס" לאחר שלוויתן ענק התנגש בה. ההיסטוריון נתנאל פילבריק מתאר בצורה מבריקה את סיפור הישרדותו של הצוות, ובתוך כך גם את חייהם של ציידי הלווייתנים שיצאו מנאנטקט. סיפור היסטורי זה היווה השראה לספרו הידוע (והמומלץ גם כן) של הרמן מלוויל, "מובי דיק".